روش استفاده از نخ دندان

By: | Tags: | Comments: 0 | بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۵

با مسواک کردن نمی توان سطوح بین دندانی را تمیز کرد برای این کار باید از نخ دندان استفاده شود. نخ دندان نخ مخصوصی است که از ابریشم یا نایلون ساخته شده و می توان آنرا از داروخانه تهیه کرد.

قبل یا بعد از مسواک کردن دندانها، باید با استفاده از نخ دندان سطوح بین دندانی را تمیز کرد. برای استفاده از نخ دندان باید :

۱٫ قبل از استفاده از نخ، دستها را با آب و صابون خوب بشویید.
۲٫ حدود ۳۵ سانتی متر از نخ دندان را ببرید.
۳٫ دو طرف نخی را که بریده اید، در هر دو دست، به دور انگشت وسط بپیچید .
۴۴٫ سه انگشت آخر را ببندید و دو دست را از هم دور کنید تا نخ محکم کشیده شود. به این ترتیب انگشت نشانه و شست هر دست آزاد می ماند.
۵٫ قطعه ای از نخ به طول ۲ تا ۵/۲ سانتی متر را مطابق شکل، بین انگشتان شست و اشاره هر دست نگاه دارید.
۶٫ نخ را باحرکتی شبیه اره کشیدن به آرامی به فضای بین دندانها وارد کنید. مواظب باشید نخ لثه را زخم نکند.
۱/۶ _ برای وارد کردن نخ بین دندانهای فک پایین از دو انگشت اشاره استفاده کنید.

۲/۶ _ برای وارد کردن نخ بین دندانهای فک بالا از دو انگشت شست یا انگشت شست و اشاره استفاده کنید.

۷٫ نخ را به کناره یکی از دندانها تکیه داده و با ملایمت به زیر به لثه ببرید. وقتی نخ را تا آنجا که ممکن است به زیر لثه بردید، آنرا به سطح کناری دندان بچسبانید و چند بار به طرف بالا و پایین حرکت دهید.
۸۸٫ نخ را کمی حرکت داده قسمت تمیز نخ را در همان محل، به سطح بین دندانی مجاور بچسبانید و همین کار را تکرار کنید. بعد از آن نخ را از بین دندانها خارج کنید. آن قسمت از نخ را که برای این دندانها استفاده کرده اید جابجا کنید و نخ کشیدن دندان بعدی را شروع کنید. این کار را برای تمام سطوح بین دندانها تکرار کنید.
۹٫ پشت آخرین دندان هر فک را نیز مثل دندانهای دیگر نخ بکشید.
برای تمیز کردن سطوح بین دندانی هیچ وقت از چیزهای سخت و نوک تیز مثل سنجاق و چوب کبریت استفاده نکنید.

اگر استفاده از مسواک و نخ دندان باعث درد و خونریزی از لثه ها شود، نباید آن را ترک کرد. در اکثر مواقع با ادامه این کار و سالم شدن لثه، درد و خونریزی هم از بین می رود . اگر درد و خونریزی پس از یک هفته از بین نرود. لازم است به دندانپزشک مراجعه شود.

توصیه های مهم:

۱ – فاصله انگشتانی که برای کنترل نخ در حین پاک کردن سطوح بین دندانی بکار می روند از یکدیگر نباید بیشتر از ۱/۵ سانتی متر باشد.

۲ – نخ را به آرامی و با حرکتی اره مانند و بدون فشار از بین دندانها عبور دهید و سپس آن را با کمک هر دو انگشت بکار گرفته شده به مدت چند بار (متوسط ۶ بار) در جهت بالا و پایین در یک طرف دندان و در تماس با دندان حرکت دهید. این عمل را برای دندان کناری نیز انجام دهید.

۳ – نخ را تا مدخل شیار لثه ای (شیار موجود بین دندان و لبه لثه) برده، ولی نباید داخل لثه فرو برده و باعث زخمی شدن آن شوید.

۴ – سعی کنید به هنگام تمیز نمودن، نخ تمام سطوح جانبی دندان را در برگیرد.

۵ – وقتی نخ ریش و یا کثیف شد با چرخاندن و انتقال مقداری از آن به دور انگشت وسط یک دست توأم با آزاد کردن قسمت مساوی از آن که به دور انگشت وسط دست دیگر پیچیده شده است ، می توانید از قسمت تازه نخ استفاده کنید.

۶ – بهتر است بعد از هر وعده غذا از نخ دندان استفاده شود.

سوال خود را بپرسید