سالمندان و بهداشت دهان و دندان

By: | Tags: | Comments: 0 | بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۵

چرا باید به بهداشت دهان و دندان اهمیت دهید؟

تأثیر بیماریهای دهانی بر روی دستگاههای مختلف بدن کاملاً آشکار شده است. بنابراین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها سبب بروز بیماریهای مربوط به حفره دهان می شود، بلکه می تواند دستگاههای حیاتی بدن را تهدید نماید و حتی سبب مرگ بیمار شود.
مهمترین کار دندانها، جویدن است. اگر بتوانید غذا را به خوبی بجوید، از خوردن غذا بیشتر لذت خواهید برد. اگر خوب جویده شود، هضم غذا راحت تر انجام می شود و مشکلات گوارشی کمتری خواهید داشت.
بوی بد دهان، علاوه بر اینکه موجب دوری اطرافیان می شود، برای خودتان نیز آزار دهنده است.
برای داشتن دندان های سالم، مراقبت از داندانها باید از ابتدای زندگی آغاز شود. هر یک از شما بر حسب اینکه چقدر بهداشت دهان و دندانهایتان را رعایت کرده باشید ممکن است تعدادی دندان سالم، پرکرده، روکش شده و دندان مصنوعی داشته باشید. در هر سنی با داشتن دندان طبیعی یا مصنوعی و حتی بدون دندان، باید بهداشت دهان را رعایت کنید.

چگونه باید از دندانها مراقبت کنید؟

۱- دندانهای طبیعی

طریقه مراقبت از داندانهای طبیعی
چنانچه پس از مصرف مواد غذایی سطح دندانها تمیز نگردد، میکروبهای داخل دهان به همراه خرده های مواد غذایی و مواد قندی لایه ای بی رنگ و غیر قابل رؤیت را روی دندانها تشکیل می دهند که پلاک میکروبی نامیده می شود.
غذا + میکروبهای موجود در دهان + محصولات تولیدی میکروبها = پلاک میکروبی
وجود پلاک میکروبی باعث بروز پوسیدگی لثه ای می گردد. برای مراقبت از دندانهای طبیعی انجام کارهای زیر ضروری است.
مسواک زدن:
هدف اصلی از مسواک زدن پاک کردن پلاک میکروبی از روی دندانها، لثه و زبان است. بهتر است که مسواک زدن را در فرصت کافی و توأم با آرامش انجام دهید چون کیفیت مسواک زدن مهمتر از دفعات آن است. بهترین حالت این است که بعد از هر بار مصرف مواد غذایی یا مواد قندی دندانهایتان را مسواک کنید در غیر اینصورت در دو زمان (شب قبل از خواب و صبح بعد از صبحانه) باید حتماً مسواک زدن صورت گیرد. روزی دو بار مسواک زدن صحیح باعث برطرف نمودن پلاکهای میکروبی می گردد و از پوسیدگی جلوگیری می کند.
خمیر دندان:
بایستی حاوی فلوراید باشد و حتی الامکان خوش بو و خوش طعم باشد. همچنین از خاصیت پاک کنندگی بالایی برخوردار باشد. در صورت نبود خمیر دندان با آب خالی هم می توانید مسواک بزنید. استفاده از نمک، جوش شیرین یا سایر پودرها جهت مسواک زدن مناسب نیست، ولی استفاده از آب نمک رقیق اشکالی ندارد.
نخ دندان:
نخ دندان سطح بین دندانی را تمیز نموده و مواد غذایی ما بین دندانها را خارج می نماید.

۲- دندان مصنوعی

دندان مصنوع، به دو صورت:
۱- پروز متحرک کامل
۲-پروتز ثابت
پروتز متحرک کامل:
برای جایگزینی کلیه دندانهای از دست رفته یک فرد تهیه و استفاده می شود که قابل گذاشتن و برداشتن توسط خود فرد در داخل دهان می باشد.
پروتز ثابت:
برای جایگزینی تعدادی از داندانهای از دست رفته، از این نوع دندان مصنوعی استفاده می شود که غیر قابل گذاشتن و برداشتن توسط فرد می باشد.
کارایی دندان مصنوعی به این مفهوم است که:
شما در استفاده از گروههای مختلف غذایی به خصوص میوه، سبزیجات، گوشت و حبوبات محدودیتی نداشته باشید. حتی اگر از روش هایی مانند خرد کردن (قطعه قطعه نمودن و یا لقمه کوچک برداشتن) استفاده کنید.
عدم کارایی دندان مصنوعی به این مفهوم است که:
شما در مصرف مواد غذایی به دلیل مشکل جویدن محدودیت داشته باشید به طوری که مجبور باشید از روشهایی مانند رنده کردن، له کردن و کوبیدن استفاده کنید.

مراقبت از دندانهای مصنوعی

دندانهای مصنوعی نیز مانند دندانهای طبیعی، نیازمند مسواک زدن و مراقبت هستند. اگر دندان مصنوعی تمیز نشود، ممکن است باعث ایجاد عفونت های مختلف، مانند “برفک دهان” شود. برای شستن آن دسته از دندانهای مصنوعی که می توان آنها را از دهان خارج کرد به نکات زیر توجه کنید:
در هنگام تمیز کردن دندان مصنوعی، ظرف آب پلاستیکی را تا نیمه پر کنید و زیر دست خود قرار دهید تا اگر دندان مصنوعی از دستتان افتاد صدمه نبیند. برای جلوگیری از افتادن بهتر است دندان مصنوعی را بین انگشت شست و اشاره خود محکم بگیرید و مسواک بزنید.
دندانهای مصنوعی را حداقل یکبار در روز از دهان خارج کرده و با مسواک نرم بشویید.
به خاطر داشته باشید که خمیر دندان برای شستن دندانهای مصنوعی مناسب نیست. برای شستن دندانهای مصنوعی از مایع ظرفشویی استفاده کنید. پس از آن دندان مصنوعی را به خوبی با آب بشویید.
بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از دهان، لثه ها و زبان خود را با یک مسواک نرم بشویید. سپس لثه ها را با انگشت ماساژ دهید.
توجه داشته باشید، شب ها دندانهای مصنوعی را از دهان خارج کرده و در یک ظرف آب یا آب نمک تمیز قرار دهید، تا مخاط دهان که تحت فشار بوده استراحت نماید. اگر دندانهای مصنوعی در هوا خشک شوند یا در آب خیلی داغ قرار داده شوند، خراب خواهند شد.
در مواردی که دندان مصنوعی ناکامل دارید (فقط بخشی از دندانهایتای مصنوعی می باشد) بهتر است دو تا مسواک داشته باشید یکی برای تمیز کردن دندان مصنوعی و دیگری برای تمیز کردن دندانهای طبیعی که در داخل دهان قرار دارند.
اگر دچار تورم، درد و تحریک بافتهای دهان شدید دست دندان را خارج نمائید و حتماً به دندانپزشک مراجعه نمائید حداقل هر ۱۲-۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نماید حتی اگر مشکلی ندارید.
در موارد زیر حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید:
– اگر دندان مصنوعی شل شده است.
– اگر دندان مصنوعی به لثه فشار می آورد.
– اگر در هر قسمت از دهان زخم به وجود آمده است.
– اگر قسمتی از دندان مصنوعی شکسته است.
– اگر نمی توانید با دندان مصنوعی به راحتی غذا بخورید. (عدم کارایی دندان مصنوعی)
– اگر بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از دهان احساس می کنید لثه ها برجسته شده است.

بی دندانی

اگر اصلاً دندان ندارید، و کلیه دندانهای هر دو فک را از دست داده اید، باز هم برای جلوگیری از عفونت لثه بهداشت دهان را رعایت کنید.
با یک مسواک نرم و کمی خمیر دندان لثه ها و سطح روی زبان را بشویید. پس از آن لثه ها را با انگشت ماساژ دهید.
هر چه سریعتر برای گذاشتن دندان مصنوعی اقدام کنید.

بیماریهای دهان و دندان:

پوسیدگی دندان

پس از خوردن غذا اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، لایه ای میکروبی بر روی سطح دندانهایتان تشکیل می شود، که با گذشت زمان این میکروبها مواد قندی را به اسید تبدیل می کنند این اسید، مینای دندان را بمرور حل کرده و پوسیدگی ایجاد می شود.
عواملی مثل رعایت نکردن بهداشت (مسواک نزدن) مصرف نامناسب مواد قندی و ارث در پوسیدگی دندانها می تواند مؤثر باشد.

علائم پوسیدگی دندان:

پوسیدگی دندان با علائمی همراه است که در زیر آورده شده اند:
– تغییر مینای دندان به قهوه ای یا سیاه
– وجود حفره در دهان
– بوی بد دهان
– حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگام خوردن غذاهای سرد، ترش یا شیرین و یا نوشیدن آب سرد که بسته به شدت پوسیدگی متفاوت است.
– حساس بودن یا درد گرفتن هنگام فشار دندانها روی هم یا هنگام غذا خوردن.
پوسیدگی بین دندانی می تواند باعث گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و بخصوص پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده بشود.

سوال خود را بپرسید